Dnia 12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.
Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznym czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.
W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.
Nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka w szkołach w roku 2023/2024. Łącznie tematyce profilaktyki czerniaka poświęconych zostało 36 godzin lekcyjnych, tj. lekcji wychowawczych i lekcji wychowania do życia w rodzinie a udział w nich wzięli uczniowie klas 4-8.
Celem zajęć było podniesienie świadomości wśród społeczności szkolnej na temat czerniaka oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych. W ramach programu uczniowie zapoznali się z czynnikami ryzyka oraz metodami skutecznej profilaktyki poprzez samobadanie skóry, różnicowanie zmian podejrzanych na podstawie zasady ABCDE. Dzięki bogatej obudowie dydaktycznej w postaci: filmów tematycznych, ulotek, fotografii, plakatów, uczniowie zdobyli wiedzę do skutecznego przeciwdziałania chorobie nowotworowej skóry.
„Wierzę, że wiedza zdobyta podczas lekcji posłuży ich uczestnikom w byciu ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, poprzez zachęcanie najbliższych i znajomych do podejmowania ważnych działań profilaktycznych.”
Koordynator programu profilaktycznego w szkole: Nauczyciel wychowania do życia w rodzinie – Agnieszka Ślażyńska