NAUKA BLISKO CIEBIE – NAUKOBUS z Centrum Nauki Kopernik w SP nr 2

W dniach 21-22 października 2021roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie odbyły się spotkania z edukatorami mobilnego Centrum Nauki Kopernik, prowadzącymi zajęcia naukowe z wykorzystaniem stacji badawczych oraz zagadek naukowych – NAUKOBUS.

Priorytetem programu jest aktywizowanie dzieci i młodzieży w obszarze badań naukowych.

Projekt Centrum Nauki Kopernik to specjalnie skonstruowane stacje badawcze, które zachęcają do poszerzenia wiedzy i jednocześnie gwarantują dobrą zabawę poprzez naukę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Uczniowie naszej szkoły samodzielnie eksperymentując, mogli dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki. Poprzez doświadczanie i wykorzystanie możliwości stacji badawczych obcowali z nauką, odkrywając prawa i zasady, które rządzą światem.

W naszej szkole zainstalowanych zostało dziesięć mobilnych stacji badawczych, wśród których znalazły się: fotoplastykon, maszyna do szyfrowania informacji, wirujące krzesło, trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała czy kula plazmowa, a także liczne zagadki naukowe. Zaprezentowano także ponad dwadzieścia eksponatów naukowych.

Dla uczniów przygotowany został „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w bardziej dostępnej formie.

Projekt Centrum Nauki Kopernik udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Tekst: Agnieszka Ślażyńska
Foto: A. Ślażyńska, M. Piątkowska – Mazurek