1 czerwca uczniowie klasy 6c wraz z wychowawczynią wybrała się do Muzeum. Tematem spotkania było – Symbole Narodowe RP, którymi są: hymn, flaga i godło.
Pani kustosz muzeum w ciekawy sposób opowiedziała o tym jak założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo z orłem i trzema pisklętami. Gdy Lech się mu przyglądał , orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Od tego momentu orzeł w koronie stał się symbolem narodowym. W 1944 r. władze komunistyczne usunęły koronę z głowy orła, ale przywrócona ona została ponownie w 1989r.
Następnym omawianym symbolem narodowym była flaga Polski. Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcji 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony (na dole). Dzień flagi obchodzimy 2 maja.
Ostatnim z omawianych symboli narodowych był hymn Polski czyli Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, której autorem był Józef Wybicki. Początkowo składała się z sześciu zwrotek. W obecnej wersji z czterema zwrotkami obowiązuje jako hymn Polski od 1927 roku.
Na zakończenie spotkania wszyscy zmagali się z krzyżówką, której rozwiązaniem było hasło: Symbole Narodowe.
Po interesującej lekcji historii w drodze powrotnej uczniowie wstąpili na lody i parku miejskiego, po czym wrócili do szkoły i rozeszli się do domów.
Tekst i foto: Lena Kasprzyk