W świecie fantazji i dziwnych istot, czyli „Fantastyczne zwierzęta i tajemnice Dumbledore’a”

Kino to chyba najradykalniejsza forma wędrówki w pewną rzeczywistość, tworzenie fikcyjnej rzeczywistości, ale jednocześnie wyprawa w nieznane, w świat iluzji, baśni, fantastyki.

Zawsze warto zgłębiać tę formę obcowania z bohaterami zarówno filmu, jak i literatury, na podstawie której zostali oni wykreowani.

Dnia 11 kwietnia 2022 roku uczniowie klas siódmych oraz klas ósmych naszej szkoły uczestniczyli w seansie filmowym w Centrum Kultury Filmowej Cinema City Atrium Felicity w Lublinie. Tym razem celem naszej wycieczki było poznanie najnowszego dzieła Dawida Yatesa oraz studia Warner Bros. Pictures, czyli filmu „Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a”.

Jest to najnowsza przygoda ze Świata Czarodziejów, stworzonego przez J.K. Rowling. Profesor Albus Dumbledore poznaje w nim zamiary potężnego i złe czarodzieja Gridelwalta, który zamierza zawładnąć światem pozostałych magów. Nie mogąc powstrzymać go w pojedynkę, powierza to zadanie zoologowi, zajmującemu się magią – Newtonowi Skamanderowi, kreowanego przez Eddiego Redmaynea.

Staje on na czele nieustraszonej drużyny, złożonej z czarodziejów, czarodziejek i jednego dzielnego mugolskiego piekarza. W niebezpiecznej misji spotykają oni znane już, jak i nowe zwierzęta oraz stają do walki z coraz liczniejszymi zastępami zwolenników Grindelwalda.

W filmie występuje gwiazdorska obsada pod przewodem zdobywcy Oscara Eddiego Redmayne’a, dwukrotnie nominowanego do Oscara Jude’a Lawa, Jessiki Williams czy Madsa Mikkelsena. Muzykę do filmu skomponował dziewięciokrotnie nominowany do Oscara James Newton Howard.

Film był dla młodych odbiorców wspaniałą lekcją o empatii, czyli umiejętności wczuwania się w to, co przeżywa drugi człowiek, a jednocześnie nauką walki o własne przekonania oraz to, co w życiu jest zawsze najcenniejsze, czyli dobro i prawdę. Polecamy ten film wszystkim miłośnikom dobrego kina. 🙂

Organizatorzy wycieczki: wychowawczyni kl. 8B Anna Witolska, wychowawczyni kl. 7B Agnieszka Ślażyńska; opiekunowie: Alicja Bas, Rober Bas.

Tekst: Agnieszka Ślażyńska