Wczesnym rankiem 5 czerwca 2023 roku klasy szóste oraz kilku uczniów z klasy siódmej i piątej wraz z wychowawczyniami Eweliną Winiarską, Marzeną Kańkowską, Leną Kasprzyk oraz Ewą Flis wybrały się na trzydniową wycieczkę.
Pierwszym celem było zwiedzenie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Jest to pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej. Jest zabytkiem klasy międzynarodowej i wyjątkowym, chociaż mocno zniszczonym.
Następnie grupa udała się na Pustynię Błędowską – największy w Polsce obszar lotnych piasków, leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Jej długość to ok. 10 km i 4 km szerokości. Jest to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Pustynia Błędowska była też niejednokrotnie planem filmowym. To tu właśnie kręcono sceny do filmów „Faraon”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „W pustyni i w puszczy”, a zespół „Bajm” nakręcił teledysk do piosenki „Nie ma wody na pustyni”.
Po przybyciu na miejsce noclegu w Porębie Wielkiej i zjedzeniu obiadokolacji niektórzy znaleźli jeszcze trochę sił na grę w piłkę i ćwiczenia na siłowni pod gołym niebem.
Następnego dnia po śniadaniu wszyscy wybrali się do Krakowa, gdzie z panem przewodnikiem od Placu Jana Matejki zaczęli zwiedzanie tego pięknego starego miasta. Od 1038 roku był on stolicą Polski i przez ponad 700 lat pełnił tę funkcję. Następnie przez Bramę Floriańską grupa udała się w stronę Starego Miasta, gdzie po drodze podziwiała min. Kościół Mariacki, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Bazylikę przy ulicy Brackiej z pięknym witrażem wykonanym przez Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również słynną ulicę Franciszkańską 3, która kojarzy się oczywiście z pobytem Jan Pawła II w Krakowie.
W dalszej kolejności uczniowie dotarli do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie na wstępie zobaczyli ziejącego ogniem smoka wawelskiego. Zamek Królewski na Wawelu wraz ze wzgórzem wawelskim to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Będący przez wieki siedzibą królów polskich i symbolem państwowości. W roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w Polsce. Na koniec pobytu w Krakowie grupa udała się na Kopiec Kościuszki skąd podziwiała przepiękną panoramę miasta. Po zakupieniu pamiątek, wszyscy zmęczeni wrócili na nocleg.
Trzeciego dnia czyli 7 czerwca po śniadaniu i spakowaniu swojego bagażu uczniowie udali się do Doliny Prądnika. Tam spotkali się z panią przewodnik, która zaczęła oprowadzanie grupy od zamku w Pieskowej Skale, następnie wszyscy przeszli pod maczugę Herkulesa. Po kilkuminutowej podróży cała grupa znalazła się w urokliwym Ojcowie. Spacer po Ojcowskim Parku Narodowym zapewne na długo pozostanie w pamięci wszystkich. Po przejściu przez Bramę Krakowską uczestnicy wycieczki udali się do Jaskini Łokietka. Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok .15 m. Natomiast Grota Łokietka jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Według legendy ukrywał się w niej przez 6 tygodni przyszły król Polski Władysław Łokietek przed czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV wieku.
Na zakończenie pobytu w Ojcowie wszyscy zjedli smaczny obiad i udali się w stronę powrotną. Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni w późnych godzinach wieczornych wrócili do domu.
Tekst: Lena Kasprzyk
Foto: Ewa Flis, Marzena Kańkowska,
Lena Kasprzyk, Ewelina Winiarska