6 grudnia klasa 5B wraz z uczniami klas 5A i 7A uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dzieci mogły zobaczyć tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek oraz setki niesamowitych eksponatów w galeriach. Pod opieką przewodnika uczniowie oglądali stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok (styl amerykański, wiktoriański, francuski, norweski, staropolski). Obejrzeli również cały proces wyrobu ozdób choinkowych, w czasie którego pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło a następnie wydmuchiwał okrągłe bańki. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły poobserwować pracę pań, które były odpowiedzialne za zdobienie ręczne bombek. Przekonały się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu.
Kolejną atrakcją naszego wyjazdu był „ZOOM NATURY” w Janowie Lubelskim, gdzie zwiedzaliśmy kolejno laboratoria. Przestrzeń laboratorium „Runo leśne” wypełniają obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno – ruchowe. Podziwiając wystawę uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtować umiejętności obserwacji natury. Dalej przeszliśmy do „Laboratorium Awifauny i Troposfery”, gdzie podziwialiśmy bogactwo awifauny janowskiej, zasady aerodynamiki i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. Część poświęcona troposferze zawiera prezentacje zjawisk zachodzących w najcieńszej warstwie atmosfery.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było „Laboratorium Recyklingu i Energii” jak sama nazwa wskazuje miejsce to koncentruje się na tematach energii i recyklingu. Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę poprzez ekspozycje przekazujące informacje na temat różnych rodzajów i źródeł energii odnawialnej jakimi są wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia oraz sposobów wykorzystania energii. Uczniowie poznali budowę elektrowni wodnej na konkretnym przykładzie oraz mechanizmy działania elektrowni wiatrowych. Drugim tematem przewodnim ekspozycji był recykling. Celem ekspozycji było pokazanie idei, metod i sposobów recyklingu oraz kształtowanie postaw proekologicznych. Aranżacja przestrzeni laboratoryjnej nawiązuje także fizycznie do idei ekologii. Uczniowie oglądali przykłady zastosowanych rozwiązań architektonicznych takich jak ściana z odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje z przedmiotów z recyklingu.
To był niezwykle pouczający, pełen niezapomnianych wrażeń wyjazd. Taka wycieczka na długo zostanie w pamięci uczniów, a zdobyta wiedza i umiejętności na pewno zostaną wykorzystane w życiu codziennym.
Tekst i foto: Ewelina Bilik