„Była to złota, dojrzałością pachnąca jesień. Najpiękniejsza z pór roku, zadumana pogodną zadumą zrozumienia i ciszy, wspaniała w mądrym uśmiechu do opadających z niej złotych i purpurowych liści, w uśmiechu do przemijającego porywu wiosennej młodości i rozkwitu lata. Najmądrzejsza z pór roku…”
– Tadeusz Dołęga – Mostowicz
Jesiennym popołudniem dnia 13 listopada 2023 roku uczniowie klasy 4B ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w wyjątkowych „Jesiennych warsztatach” artystycznych, odbywających się w Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie.
Zajęcia kreatywne dla uczniów zostały przygotowane przez panią kustosz Beatę Bitner, która opowiedziała młodzieży także o zwyczajach i tradycjach, związanych z dawnymi jesiennymi obrządkami na wsi oraz przygotowaniami do zbiorów. Jesień na wsi w dawnej Polsce, niezależnie od pogody, była czasem wielu prac: zarówno domowych jak i w polu. Bez względu na pogodę trzeba było pracować i zrobić wszystko, by solidnie przygotować się do zimy.
Jesienią zatrzymuje się życie – tak można by powiedzieć w skrócie: obumiera przyroda, z drzew spadają suche liście, niebo częściej „płacze” deszczowymi łzami, czasem tu i ówdzie spadnie pierwszy śnieg, słońce rzadziej wygląda zza coraz ciemniejszych chmur, dzień jest krótszy, noce mroźniejsze…Jesień na wsi była czasem zadumy i wspominania.
Robota przenosiła się do pomieszczeń, gdzie prym wiodły gospodynie, którym długie, jesienne wieczory wypełniały przędzenie, tkanie czy darcie pierza. Przygotowywano zapasy na zimę, m.in. konfitury i powidła, kompoty, dżemy, ogórki, kiszono kapustę, wędzono kiełbasy, smażono smalec. Wszystkie zapasy przechowywano w chłodnych piwnicach, zapobiegając ich zepsuciu i utrzymując w niskiej temperaturze. Długie wieczory sprzyjały spotkaniom, gdzie wspólne prace wypełniały czas domownikom.
Jesień to także paleta barw – soczyste czerwienie, złociste ochry i kojące brązy liści, które można kreatywnie wykorzystać do tworzenia wspaniałych prac artystycznych. Czas długich jesiennych wieczorów sprzyja rękodziełu i pokazuje, jak twórczo można spędzić tę porę roku. Na warsztatach jesiennych uczniowie klasy 4B pod kierunkiem pani kustosz, wykonali przepiękne witrażowe ozdoby z wykorzystaniem suchych liści drzew, a także prace graficzne, stworzone techniką frotażu.
Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób można wykorzystać jesienne skarby, tworząc oryginalne dzieła sztuki, inspirowane wzornictwem artystycznym. Wyczarowane przez nich witraże z pewnością na dłużej zatrzymają słońce i wspaniale udekorują domowe wnętrza.
Bardzo dziękujemy Pani kustosz beacie Bitner oraz Dyrekcji i pracownikom Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie za wspaniałą jesienną artystyczną przygodę!
Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska