Dnia 7 marca 2024 roku odbyły się warsztaty skierowane do uczniów klas 4 i 5, skoncentrowane na kluczowych aspektach bezpieczeństwa w sieci. Celem było uświadomienie młodych użytkowników Internetu o potencjalnych zagrożeniach oraz nauczenie ich, jak bezpiecznie korzystać z zasobów cyfrowych. Warsztaty stanowiły kontynuację i uzupełnienie tematów poruszonych podczas pierwszego spotkania w grudniu 2023 roku przez Pana Roberta Turskiego, specjalistę od promowania pozytywnych zachowań użytkowników sieci (Internet, telefony komórkowe) oraz poszukiwania i proponowania wartościowych i nowoczesnych metod nauczania.
Podczas warsztatów poruszono następujące tematy:
- Zasady bezpieczeństwa i prywatności w grupach zamkniętych w mediach społecznościowych. Uczniowie wypracowali najważniejsze zasady, które warto wprowadzić tworząc grupy z użyciem komunikatorów internetowych.
- Phishing i oszustwa internetowe. Omówiono metody, które stosują oszuści do wyłudzania informacji osobistych lub finansowych, a uczestnicy nauczyli się, jak rozpoznawać podejrzane wiadomości.
- Bezpieczeństwo podczas użytkowania gier komputerowe. Omówiono zagrożenia związane z grami online, w tym m.in. interakcje z nieznajomymi, mikrotransakcje czy czas ekranowy.
- Ochrona wizerunku w sieci: uczestnicy zdobyli wiedzę o tym, jak dbać o swój pozytywny wizerunek online oraz konsekwencjach dzielenia się w Internecie nieodpowiednimi treściami.
- Cyberprzemoc.
Warsztaty utrwaliły pojęcia związane z cyberprzemocą.
Zajęcia odbywały się przy aktywnym wykorzystaniu smartfonów i tabletów, co pozwoliło na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy poprzez ćwiczenia interaktywne, prezentacje oraz oglądanie filmów edukacyjnych. Interaktywny charakter zajęć sprzyjał lepszemu zrozumieniu omawianych zagadnień i zwiększał zaangażowanie uczniów.
Po zakończeniu warsztatów dla uczniów, zorganizowano również szkolenie dla nauczycieli i rodziców. Szkolenie to miało na celu nie tylko przekazanie dorosłym wiedzy na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci, ale również zapoznanie ich z narzędziami i metodami ochrony rodzicielskiej. Uczestnicy zdobyli cenne informacje o tym, jak wspierać młodszych użytkowników Internetu w bezpiecznym eksplorowaniu cyfrowego świata, podkreślając jednocześnie znaczenie otwartej komunikacji i zaufania.
Dziękujemy za ciekawe zajęcia i szkolenie, które dostarczyły uczestnikom niezbędnej wiedzy i narzędzi do bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie. Na pewno pomogą uczniom lepiej rozumieć otaczający świat, świadomie podejmować decyzje dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz ochrony przed dezinformacją i cyberprzemocą.
Tekst i foto: Izabela Czerw