Dnia 19 października 2023 roku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w premierowym seansie najnowszej adaptacji wspaniałego dzieła Władysława Raymonta – „Chłopi”.
Najnowsza adaptacja powieści była dla uczniów pierwszym spotkaniem z tak oryginalną formą filmową, prawdziwym zachwytem i dowodem na to, że klasyka opowiada o sprawach bliskich także współczesnemu społeczeństwu nawet w odniesieniu do odległych historycznie problemów dawnej ludności, żyjącej na polskiej wsi. Animacja powstawała przez kilka lat, pracowały nad nią dziesiątki artystów, ręcznie malujących każdy kadr, dzięki powstała wyjątkowa produkcja, łącząca w sobie cechy wyjątkowej adaptacji wspaniałej powieści, okraszonej elementami wszechstronnego artyzmu. Film ukazuje unikalny świat wiejskiej wspólnoty, w której rozgrywa się historia o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. W sercu fabuły „Chłopów” znajdą się kobiety, gdzie szczególną uwagę zwraca tragiczna postać Jagny, jakże aktualna także w obecnych czasach.
Twórcy z powodzeniem przenieśli na ekran wspaniały utwór literacki jeden z największych dokonań polskiej prozy. Zdecydowanie nie jest to jednak bezbarwna adaptacja szkolnej lektury. Wręcz przeciwnie: animowani bohaterowie „Chłopów” emanują barwną kolorystyką, a także szeroką emocjonalnością. Całość dopełnia wspaniała muzyka, nawiązująca do dawnych ludowych brzmień, zawierających równocześnie nuty melancholii, ale również grozy i niepokoju.
Autorom adaptacji udało się coś niezwykłego: ich film jest jednocześnie przystępny i zrozumiały dla młodego widza, jak i zachowujący głębię najważniejszych wątków oraz poddający je ciekawym reinterpretacjom. Wspaniała warstwa audiowizualna sprawia, że bez problemu wsiąkamy w ten świat. Najnowsza adaptacja „Chłopów” udowadnia, że epicka opowieść utkana przez Władysława Reymonta nie straciła nic ze swojej aktualności i dzisiaj. Dzieło noblisty jest wyjątkowo plastyczne, podatne na nowe odczytania i przemawiające do odbiorców bez względu na miejsce i czas. Wystarczyło nieco mocniej zaakcentować kilka szczególnie istotnych z dzisiejszej perspektywy wątków już obecnych w książce, by stworzyć jej świeżą, intrygującą interpretację.
Organizatorzy: Agnieszka Ślażyńska, Anna Witolska, Lena Kasprzyk, Marzena Kańkowska