Dnia 16 września 2024 roku uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie odwiedzili progi Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki młodzież miała okazję uczestniczyć w ciekawych i rozwijających pasje przyrodnicze zajęciach, przygotowanych przez naukowców uniwersyteckich na Wydziale Chemii, Wydziale Fizyki oraz Wydziale Biologii.
„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś, poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w Tobie, żeby jej zakosztować.”
– Stefan Żeromski
FIZYKA – MATERIA, ENERGIA, MOC!
Fizyka to podstawowa nauka przyrodnicza badająca najbardziej fundamentalne i uniwersalne właściwości materii i energii, ich przemiany oraz oddziaływania między nimi. Pokazy z fizyki organizowane przez Instytut Fizyki UMCS to cykliczna impreza, której ideą jest popularyzacja fizyki poprzez prezentację tematycznie dobranych, fascynujących doświadczeń, w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką.
Eksperymenty dotyczyły czterech obszarów: fizyki druku 3D, fizyki ludzkiego ciała, promieniotwórczości oraz mechaniki. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. Efektowne Pokazy Fizyczne są niewątpliwie elementem promujących oraz popularyzujących nauki ścisłe wśród uczniów w ich doświadczalnej odsłonie.
BO CHEMIA JEST MAGICZNA!
Interesujące doświadczenia i eksperymenty chemiczne zawsze wywierają duży wpływ na poznawanie świata chemii przez uczniów. Kolory, eksplozje, dym i para wodna to coś, co na długo pozostaje w ich pamięci.
Z okazji Lubelskiego Festiwalu Nauki Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, przygotował pokaz fascynujących doświadczeń oraz eksperymentów chemicznych, w których wykonywaniu uczestniczyli sami uczniowie. Mieli oni okazję w sposób praktyczny doświadczyć przebiegu wielu reakcji chemicznych, wykorzystując samodzielnie szkło oraz sprzęt laboratoryjny.
Podczas pokazów przeprowadzone zostały najbardziej wybuchowe i spektakularne doświadczenia, które pomogły w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole, a także rozwinęły pasje badawcze wśród uczestników.
Zajęcia prowadzone w formie pokazów, przy asyście młodzieży są doskonałym pomysłem na rozwój myślenia naukowego oraz konstruktywnego dociekania założonych teorii, a więc samodzielnego rozumowania i działania.
BIOLOGIA TO DRZWI DO POZNANIA PRZYRODY!
Kolejne zajęcia z cyklu Dni Nauki odbyły się na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w Pracowni Zoologicznej. W ramach zajęć uczniowie zwiedzili Muzeum Zoologiczne, które jest uczelnianą placówką dydaktyczno-edukacyjną. Zgromadzone zbiory ekspozycyjne prezentują faunę z całego świata, a prezentowane okazy mają wysokie walory estetyczne. Uczniowie mieli okazję obejrzeć faunę bezkręgowców i kręgowców niższych oraz okazy wystawowe ptaków i ssaków. Lekcja w Muzeum Zoologicznym UMCS ukazała systematyczny układ świata zwierząt od prymitywnych gąbek, poprzez kolejne taksony bezkręgowców i kręgowców, aż do ssaków. Uczniowie poznali wiele ciekawostek o zwierzętach, które mogli obejrzeć na ekspozycji, nauczyli się rozpoznawać poszczególne gatunki ptaków oraz wzięli udział w wyjątkowych warsztatach, podczas których identyfikowali różnorodne gatunki zwierząt na podstawie ich cech taksonomicznych.
Warsztaty Zoologiczne oraz Pokazy Chemiczne na UMCS w Lublinie odbyły się w ramach eksperymentu pedagogicznego prowadzanego „Biologia, chemia to mnie kręci?”.
Organizator: Agnieszka Ślażyńska
Opiekunowie: Marzena Kańkowska, Lena Kasprzyk, Anna Witolska