2 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 8D wyruszyli na dwudniowa wycieczkę do Zwierzyńca i Józefowa.
Na początku był zaplanowany spływ rzeką Wieprz. Podczas spływu kajakowego Wieprzem nie sposób się nudzić. Trasa zaliczana jest do TOP7 najpiękniejszych tras na spływy kajakowe w Polsce. Ogromne wrażenie robi różnorodność krajobrazowa szlaku: stawy, pastwiska, łąki, lasy, piaskowe mielizny i małe wysepki. Dolina Wieprzu objęta jest programem Natura 2000. Stanowi ważne siedlisko unikatowych zwierząt i roślin. Szansa na spotkanie rzadkich gatunków podczas spływu jest naprawdę spora! Na przeważającym odcinku Wieprz płynie przez tereny mało zamieszkałe, z dala od zabudowań i miejscowości. W wielu miejscach przygotowane są jednak dobrze oznaczone przystanie do zacumowania. Kajakarze mogą odpocząć, urządzić piknik czy zwiedzić pobliską okolicę. Na znacznym odcinku Wieprz silnie meandruje tworząc zakola, plaże, podcinając wysokie na kilka, kilkanaście metrów skarpy. W wielu miejscach krajobraz Wieprza można porównać do niczym nietkniętego koryta rzeki płynącej sobie spokojnie w pierwotnej formie od dawien dawna. Te wszystkie urokliwe miejsca mieli okazje zobaczyć uczniowie klasy 8D pokonując 2 odcinki spływu: 1. Obrocz – Zwierzyniec oraz 2. Zwierzyniec – Bagno
Po kilku godzinach udaliśmy się na posiłek do Zwierzyńca, a przy okazji pospacerowaliśmy po tym urokliwym miasteczku. Zwiedziliśmy Kościół na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena, który jest prawdopodobnie najbardziej znanym zabytkiem w Zwierzyńcu i ciekawym miejscem także ze względu na interesującą historię. Barokowy budynek z XVIII wieku pierwotnie był teatrem. Powstał na życzenie Marysieński, późniejszej królowej, żony Jana III Sobieskiego, w czasach, gdy mężem jej był Jan Sobiepan Zamoyski. Marysieńka chciała mieć w Zwierzyńcu staw z wyspą i teatrem na wodzie. Budowla zmieniła przeznaczenie wiek później – kościołem stała się w podzięce za przyjście na świat syna Tomasza Antoniego Zamoyskiego. Po spacerku udaliśmy się do Józefowa, gdzie planowany był nocleg.
Po zakwaterowaniu w domkach i krótkim odpoczynku – klasa i opiekunowie rozegrali fantastyczny dwugodzinny mecz siatkówki.
Wieczorkiem było ognisko i wspólne śpiewy przy akompaniamencie gitary. Miłą niespodzianką był przyjazd rodziców, którzy przygotowali pyszne szaszłyki, kiełbaski i inne smakołyki.
W kolejnym dniu pojechaliśmy do Józefowa – miejsca, które dzięki przepięknym krajobrazom oraz doskonale przygotowanym atrakcjom turystycznym otrzymało tytuł Perły Regionu Lubelskiego. Ciekawy, chociaż pokopalniany krajobraz zobaczyliśmy z góry dzięki ustawionej tu w roku 2011 baszcie widokowej, która ma 20 metrów.
Zajrzeliśmy również do Kamieniołomu „Babia Dolina”. Charakterystyczną cechą krajobrazu są urwiste ściany, na wierzchu których rosną drzewa. Oficjalnie jest już nieczynny chociaż podobno zdarza się zauważyć do dziś „podbieraczy” wapieni i białego piaskowca. Są one przydatne w różnego rodzaju budowach. Używają ich także rzeźbiarze przy tworzeniu przydrożnych i cmentarnych krzyży oraz rzeźb. Kto ma szczęście może zauważyć też odbite w skałach muszle dawnych stworów żyjących w okolicy wiele wieków temu. Miejsce bywa wykorzystywane na przykład jako poligon dla żołnierzy, ścianka wspinaczkowa, scena wydarzeń kulturalnych albo plener malarski.
Nasi chłopcy pod opieką pana Łukasza Kotwicy dokładnie zwiedzili ten teren. Spotkali również pracowników, którzy chętnie opowiedzieli im o obróbce kamienia.
Na koniec naszej wędrówki odwiedziliśmy rezerwat „Czartowe Pole”. W 1958 roku koło Hamerni na powierzchni 64 ha stworzono rezerwat, którego zadaniem jest ochrona przepływającej przez ten teren rzeki Sopot oraz jej przełomu przez strefę krawędziową Roztocza. Niektórzy odważni pomoczyli nawet nogi w rzece Sopot.
Po bardzo spokojnym, relaksacyjnym spacerze ścieżką dydaktyczną udaliśmy się w drogę powrotną do Hrubieszowa. Zaplanowanym punktem naszej wycieczki było śpiewanie piosenek zebranych w specjalnie przygotowanych śpiewnikach. Oczywiście każdy uczestnik wycieczki otrzymał taki śpiewnik na pamiątkę.
Aktywność na świeżym powietrzu jest bardzo ważna dla każdego człowieka, tym bardziej dla strudzonego całym rokiem szkolnym nastolatka. Spływ kajakowy to doskonały pomysł na wycieczkę szkolną, która często pozostaje miłym wspomnieniem na całe życie. Myślę, że ta ostatnia wycieczka – na długo pozostanie w pamięci. 🙂
Dziękuję opiekunom wycieczki panu Andrzejowi Jurczyńskiemu, panu Łukaszowi Kotwicy za życzliwość i wszelką pomoc oraz firmie TRANSWAY za komfortowy przejazd. 🙂
Tekst i foto: Beata Lichoń – Fabrowska