Dnia 12 grudnia 2024 roku uczniowie klasy 5B Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie mieli okazje uczestniczyć w ciekawej lekcji historii, przygotowanej przez Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie, przedstawiającej dzieje polskiego złotego, przebiegające równocześnie z kształtowaniem się Państwa Polskiego.
Nieco ponad 100 lat temu, 11 stycznia 1924 roku, Sejm uchwalił ustawę o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej, zwanej reformą Grabskiego. Była to jedna z kluczowych reform gabinetu ekspertów, które uchroniły Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną. Pracując nad uzdrowieniem polskich finansów rząd Grabskiego przystąpił do zdecydowanego ściągania podatku majątkowego. Ograniczył również inwestycje publiczne i państwowe dotacje dla przedsiębiorstw. Prowadził ponadto bardzo rygorystyczną politykę oszczędnościową w zakresie wydatków na administrację publiczną.
Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację na ten temat oraz wysłuchali pouczającej prelekcji pani dr Justyny Wojtiuk.
Przygotowano również pokaz wybijania monety, dawną techniką za pomocą stempla oraz warsztaty miennicze, podczas których uczniowie wcielali się w rolę mincerza wykonując przy pomocy materiałów plastycznych monetę okolicznościową. Warsztatom towarzyszyła także wystawa numizmatyczna, której eksponaty monetarne i papiernicze nawiązywały do czasów panowania królów polskich, okresu rozbiorów, powstań narodowych, a także dziejów Polski od momentu odzyskania niepodległości do denominacji w 1995 r.
Oprócz numizmatów na wystawie nie zabrakło również muzealiów związanych z życiem gospodarczym miasta Hrubieszowa w I połowie XX wieku, takich jak reklamy, rachunki, zdjęcia, opakowania po produktach czy zabytkowe szyldy sklepowe.
Dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie za ciekawą ofertę dydaktyczną oraz możliwość skorzystania z niesamowitej lekcji historii, a szczególnie pani dr Justynie Wojtiuk za bardzo interesująca prelekcję.
Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska