Właśnie by się tego dowiedzieć, uczniowie klasy 4A ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowem 19 grudnia 2022 roku udali się do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, gdzie przekonali się, że choinka – dla nas nieodłączny atrybut bożonarodzeniowego świętowania – jest stosunkowo bardzo młodym symbolem świątecznym. Ku zdziwieniu dzieci okazało się, że dawniej zupełnie inaczej ją także przystrajano, a wszelkie ozdoby w długie wieczory adwentowe wykonywane były ręcznie z dostępnych materiałów np. ze słomy, z kolorowego papieru czy z masy solnej.
Czwartoklasiści mieli także okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych. Pod okiem wykwalifikowanej instruktorki uczniowie wykonali ozdoby choinkowe z papieru, które później mogli zabrać ze sobą do domu. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach, zwłaszcza że papierowe ozdoby okazały się nie tak trudne do wykonania, a jednak bardzo efektowne.
Piękny, zimowy i mroźny, a jednak słoneczny dzień zachęcał do spaceru, dlatego też weszliśmy jeszcze do miejskiego parku, by dowiedzieć się, że znajduje się tam pomnik Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) – pisarza urodzonego w naszym mieście oraz głaz z pamiątkową tablicą upamiętniającą poetę związanego z Hrubieszowszczyzną – Bolesława Leśmiana.
Cała wycieczka była bardzo interesująca i edukacyjna. Do szkoły wróciliśmy zatem bogatsi o nową wiedzę, z pięknymi świątecznymi ozdobami i w doskonałych humorach.
Tekst i foto: Beata Drewnik