Światowy Dzień Ziemi w naszej szkole

W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe wydarzenie ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. Święto to obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety.  Każdego roku, uczniowie naszej szkoły podejmują szereg działań ekologicznych. Tym razem młodsi wykonywali plakaty a starsi wzięli udział w XXII szkolnym konkursie wiedzy proekologicznej i prozdrowotnej. To była dobra okazja połączyć założenia programu ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” (w której uczestniczymy) oraz realizacji tegorocznego hasła Dnia Ziemi. Wśród uczestników ekorywalizacji wyłoniono zwycięzców:

• 1 miejsce –  Izabela Kot
  • 2 miejsce ex aequo – Paulina Marcych i Paweł Lipski
  • 3 miejsce – Hanna Skrok

Serdecznie gratulujemy!

A jak Ty możesz pomóc planecie?

• Jeśli to możliwe, rezygnuj z jazdy samochodem na rzecz roweru lub najlepiej spaceru
  • Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Robiąc zakupy, rób je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
  • Staraj się naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe.
  • Sadź rośliny wokół siebie.
  • W swoim ogrodzie stwórz łąkę kwietną przyjazną zapylaczom.
  • Załóż hotel dla owadów.
  • Zrezygnuj z koszenia trawnika.
  • Gromadź deszczówkę do podlewania ogrodu.
  • Oszczędzaj w swoim domu prąd, wodę i ciepło.

Tekst: Ewelina Winiarska
Foto: Izabela Czerw