Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„Wielcy-mali znikną w zpomnienia fali,
ale prawdziwie zasłużonym historia
wyznaczy należną im kartę
i złotymi zgłoskami pamięć ich uwieczni”
(N.N.)

1 marca po raz trzynasty obchodzimy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowana została wystawa książek dotyczących powyższej tematyki. Serdecznie zapraszamy uczniów klas starszych i pracowników szkoły do odwiedzenia biblioteki i zapoznania się z proponowanymi książkami.

Wybrane książki dla dzieci i młodzieży:

Oparta na faktach opowieść napisana językiem zrozumiałym dla młodego czytelnika. Autorka bez nadmiernego patosu przedstawia postawy wierności prawdzie, bycia dobrym i pomocnym oraz bycia patriotą. Bohaterka książki- Danuta Siedzikówna ps. Inka zgodnie z przykazaniami swej babci, do końca zachowywała się – jak trzeba.


W tej książce stajesz przed wieloma wyborami. To Ty decydujesz o losach głównego bohatera. Możesz dołączyć do oddziałów niezłomnych, zostać partyzantem walczącym przeciw Sowietom i podporządkowanym im polskim władzom oraz służbom. Możesz wrócić do rodzinnej Polanki, pomóc rodzinie i zostać cywilem. Masz również możliwość sprawdzić każdą z tych dróg, bo książka „Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią” pozwala na swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.


Niezłomni w komiksie:

Opracowanie: Aneta Zamościńska – Kmiecik