„Roztocza czar” – wycieczka klas siódmych do Zwierzyńca

Dnia 19 maja 2022 roku uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, mieli okazję podziwiać niezwykłe piękno Roztocza.

Wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zwierzyńca, miejscowości położonej jest nad Wieprzem, przy granicach Roztoczańskiego Parku Narodowego. Gmina miejsko-wiejska wzięła swą nazwę od utworzonego tu w XVI wieku tzw. zwierzyńca, w którym trzymano m.in. żubry, łosie, jelenie, dziki, wilki, rysie i tak rozpoznawalne dla Roztocza – tarpany, czyli dzikie konie leśne.

Dzieje Zwierzyńca zaczynają się od czasów utworzenia Ordynacji Zamojskiej – wielkiego niepodzielnego majątku rządzącego się własnym statusem. Po nabyciu w 1593 roku włości szczebrzeskiej, wraz z ogromną puszczą od Czarnkowskich, ordynat Jan Zamoyski zwrócił uwagę na uroki zakątka – Zwierzyńca – w puszczy. Zwierzyniec był głównym elementem renesansowej willi w obrębie której znalazły się między innymi piękny modrzewiowy dwór, oficyny, ogród kwiatowy i warzywny oraz zwierzyniec ogrodzony parkanem z okazami zwierząt takich jak: sarny, jelenie, daniele, łosie, żubry, dziki, tarpany. Ścieżki ogrodu przechodziły w ostępy leśne, prowadzące w głąb puszczy.

Willa wśród lasu przez dwieście lat była wiejska rezydencją Zamoyskich. Na jednej z wysp stawu za staraniem Marii Kazimiery Zamoyskiej stanęła okazała altana ogrodowa – “domek na wodzie” o dwu izbach wsparty na dziesięciu słupach, kryty mansardowym dachem.

W 1741 roku domek na wodzie wmontowano w ściany murowanej kaplicy pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Obecnie w Zwierzyńcu potocznie zwany jest on kościołem “na wyspie” lub “na wodzie” i jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków tej miejscowości, jak i całego Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, była „Bukowa Góra”.

Jest to miejsce szczególne wartościowe, ze względu na liczne walory przyrodniczo-krajobrazowe. „Bukowa Góra” znajduje się w obszarze rezerwatu ścisłego Roztoczańskiego Parku Narodowego. Biegnie tam ścieżka przyrodnicza przez piękny las ze starodrzewiem, w którym dominuje buczyna karpacka. Przechodzimy przez trzy pasma leśne – bór sosnowy, jodłowy oraz bukowy. Panuje tu specyficzny mikroklimat, a wokół podziwiać można bogatą florę i faunę. Na trasie oprócz pięknej przyrody tej części Roztocza chronionej rezerwatem ścisłym, możemy podziwiać również Pomnik Pamięci Poległych Leśników, a także punkt widokowy z piękną panoramą na okolicę. Ze szczytu Bukowej Góry rozciąga się widok zarówno na na okoliczne pola i wsie, a także na wieś Sochy, w której znajduje się mauzoleum poświęcone ofiarom pacyfikacji w II wojny światowej.

Dodatkowym punktem programu wycieczki było przejście nad „Stawy Echo” , gdzie można było zobaczyć unikalne i słynne odkryte korzenie drzew iglastych oraz zobaczyć konika polskiego, który żyje w naturalnym środowisku. Był też czas na zmoczenie nóg w zwierzynieckim zalewie.

Dzięki tej wędrówce mogliśmy podziwiać piękno przyrody tej części Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Następnie młodzież udała się do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Roztoczańskiego Parku Narodowego, w którym mieści się muzeum przyrodnicze, w którym zgromadzone zostały zbiory związane z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Ekspozycja stała muzeum pt.:„W krainie jodły, buka i tarpana”, ukazuje gatunki zwierząt oraz roślin żyjących w parku. Składa się z jedenastu dioram ukazujących wiele środowisk życia tych gatunków.

Wycieczkę zakończyliśmy wspólnym ogniskiem integracyjnym, z kiełbaskami i zabawą na świeżym powietrzu. 🙂

Organizatorzy wycieczki: wychowawczyni kl. 7B Agnieszka Ślażyńska, wychowawczyni kl. 7C Alicja Bas, wychowawczyni kl. 7A Ewa Flis.

Tekst i foto: Agnieszka Ślażyńska

Zdjęcia >>