Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest corocznym świętem obchodzonym 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.”

W celu uczczenia święta także i naszego języka ojczystego – języka polskiego oraz potwierdzenia słów poety Mikołaja Reja: “A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”* w Szkole Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie – z inicjatywy sekcji Kulturalno – Oświatowej Samorządu Uczniowskiego – chętni uczniowie klas 4-8, wykorzystując aplikację Padlet, przygotowali okolicznościową tablicę, umieszczając na niej plakaty, zredagowane przez siebie “łamańce” językowe, wiersze i hasła propagujące dbałość o poprawność języka polskiego.

Tekst: Beata Drewnik